Recenzje

Recenzja filmu Biała odwaga - Filmweb: fabuła, obsada, oceny

Autor Bartosz Szymczak
Bartosz Szymczak09.02.20245 min.
Recenzja filmu Biała odwaga - Filmweb: fabuła, obsada, oceny

Recenzja filmu opowiada o losach górali tatrzańskich w czasach niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej. Film przedstawia historię dwóch zwaśnionych rodów oraz miłosnego trójkąta między braćmi aBronką. Reżyser Marcin Koszałka znakomicie buduje napięcie i wiarygodność postaci, choć momentami ulega schematycznym uproszczeniom. Ogromnym atutem produkcji jest znakomita gra aktorska Adama Woronowicza, Juliana Świeżewskiego oraz Sandry Drzymalskiej. Film unaocznia tragedię wojny przez pryzmat losów zwykłych ludzi.

Krótki wstęp do fabuły filmu

Biała odwaga to polski dramat wojenny w reżyserii Marcina Koszałki, którego akcja rozgrywa się w Tatrach podczas II wojny światowej. Film opowiada historię dwóch zwaśnionych rodów góralskich oraz miłosnego trójkąta między braćmi Wojtkiem i Franekiem a Bronką, która została przeznaczona Franekowi, jednak kocha Wojtka.

Już od pierwszych minut reżyser znakomicie buduje napięcie, a relacje między postaciami są bardzo wiarygodne, choć momentami fabuła ulega schematycznym uproszczeniom. Film unaocznia tragedię wojny przez pryzmat zmagań zwykłych ludzi z brutalną rzeczywistością tamtych lat.

Oszałamiające zdjęcia Tatr

Marcin Koszałka otwiera swój film zapierającymi dech w piersi ujęciami Tatr, które na pewno spowodują, że wielu widzów będzie chciało natychmiast wybrać się w góry. Te zdjęcia to prawdziwa wizytówka polskiej przyrody przeczytaj więcej.

Budowanie głównych postaci filmu

Koszałka buduje postacie Wojtka, Franka i Bronki w oparciu o znane motywy rodzinnych konfliktów i miłosnych trójkątów. Dzięki świetnej grze aktorskiej bohaterowie ci unikają jednowymiarowości i są bardzo wiarygodni, choć w pewnym momencie reżyser idzie na skróty kosztem złożoności psychologicznej ojca Bronki.

Biała odwaga kipi emocjami i nieoczywistością, a postaci przypominają tatrzańskie szczyty - nie do końca przewidywalne i bezlitośnie niebezpieczne. Raz potrafią być szlachetnymi altruistami, innym razem samolubnymi draniami. To sprawia, że film wciąga i angażuje emocjonalnie.

Obsada wypełnia schematy treścią

Aktorzy grający główne role - Filip Pławiak, Julian Świeżewski i Sandra Drzymalska - wcielają się w swoje postacie z krwi i kości. Dzięki temu, mimo oczywistości pewnych schematów fabularnych, bohaterowie zyskują autentyczność i wiarygodność. Widzowie mogą wczuć się w ich dramatyczne położenie.

Czytaj więcej: 20 000 gatunków pszczół - recenzja filmu na Filmweb - 2023

Adam Woronowicz lubi film

Krytyk filmowy Adam Woronowicz jest pod wrażeniem dzieła Koszałki, które jego zdaniem udowadnia, że polscy twórcy potrafią opowiadać o trudnej historii, nie zapominając przy tym o człowieczeństwie bohaterów. Według Woronowicza największą zaletą Białej odwagi jest to, że przede wszystkim opowiada o konkretnych ludziach w kontekście wojennej zawieruchy.

Krytyk chwali reżysera za umiejętne budowanie napięcia i niuanse psychologiczne postaci. Jego zdaniem to właśnie sprawia, że film angażuje emocjonalnie, a widzowie mogą utożsamić się z losem bohaterów.

Film ocala pamięć o zwykłych ludziach

Dla Woronowicza największą wartością Białej odwagi jest ukazanie okrucieństwa wojny przez pryzmat ludzkich dramatów, a nie tylko wielkich idei czy polityki. Tym samym film jest hołdem dla tych zwyczajnych ludzi, którzy zostali wplątani w historię i stracili życie tylko dlatego, że chcieli kochać i być kochanymi.

Sceny z ojcem Bronki rozczarowują

Recenzja filmu Biała odwaga - Filmweb: fabuła, obsada, oceny

Jak zauważa Woronowicz, film nie jest pozbawiony pewnych niedociągnięć. Przede wszystkim sceny z ojcem Bronki wydają się zbyt stereotypowe i uproszczone. Ten wątek mógłby być znacznie ciekawszy, gdyby pokazano więcej złożoności i motywacji tej postaci.

To jednak potknięcia, które zdarzają się nawet najlepszym taternikom. Istotne jest to, że nie są to błędy nieodwracalne.

Krytyk podkreśla jednak, że usterki fabuły rekompensuje świetna oprawa audiowizualna, która pozwala widzom ponieść się filmowej opowieści. Dlatego nie przekreślają one całościowo pozytywnej oceny filmu.

Słabości reżysera

Marcin Koszałka okazał się mistrzem budowania napięcia i angażowania widzów, ale w pewnym momencie poszedł na łatwiznę, rezygnując z pogłębienia wątku ojca Bronki. Być może bał się nadwyrężać widza dodatkowymi niuansami. Na szczęście reszta historii i aktorstwo rekompensują tę słabość.

Biała odwaga

, choć osadzone w znanych schematach fabularnych, zyskują autentyczność i wiarygodność. Aktorzy grają swoje role z krwi i kości, a ich emocje są niezwykle sugestywne. Dzięki temu widzowie mogą utożsamić się z losem bohaterów i wczuć w ich dramatyczne położenie.

Jak podkreśla krytyk, to właśnie żywa gra aktorska pozwala przekroczyć oczywistość pewnych motywów fabularnych i schematów gatunkowych. Aktorzy wnoszą głębię psychologiczną i autentyzm w postacie, które w tym kontekście mogłyby wydawać się płaskie i nijakie. Dlatego ich rola w sukcesie filmu jest nie do przecenienia.

Biała odwaga to film o ludziach

Całościowo Adam Woronowicz postrzega Białą odwagę jako film krzepiący, ponieważ przywraca wiarę w umiejętność polskich twórców do opowiadania trudnych historii przez pryzmat ludzkich losów. Pokazuje, że można mówić o wojnie, nie zapominając o człowieczeństwie bohaterów.

Dla krytyka największą wartością filmu Koszałki jest właśnie to, że koncentruje się na konkretnych jednostkach i ich dramatycznych wyborach. Tym samym staje się uniwersalną opowieścią o tym, jak wojna każe zwykłym ludziom dokonywać niemożliwych wyborów i odbiera im szansę na normalne życie.

Podsumowanie

Film „Biała odwaga” to polski dramat wojenny z 2024 roku w reżyserii Marcina Koszałki, który zebrał bardzo dobre recenzje. Akcja osadzona jest w realiach Tatr za czasów niemieckiej okupacji i opowiada historię miłosnego trójkąta na tle rodzinnych konfliktów oraz okrucieństwa wojny.

Krytycy chwalą przede wszystkim sugestywną reżyserię i znakomitą grę aktorską, które pozwalają wczuć się w dramatyzm sytuacji zwykłych ludzi. Film pokazuje tragizm wojny przez pryzmat ludzkich losów i zmagań z brutalną rzeczywistością.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Poradnik dla młodych dziennikarzy: Jak rozpocząć karierę w świecie dziennikarstwa?
  2. Książki o tajemnicy - najlepsze pozycje literackie w gatunku thriller
  3. Najcenniejszy towar, o którym mówi cały świat - Polska recenzja filmu
  4. Odkryj Magię: Wnikliwe spojrzenie na 'Harry Potter i Kamień Filozoficzny'
  5. Józef Czapski: Dzieła Józefa Czapskiego - przegląd twórczości
Autor Bartosz Szymczak
Bartosz Szymczak

Jestem Bartosz, a dziennikarstwo to moja pasja i sposób na postrzeganie świata. Tutaj znajdziecie analizy, komentarze i relacje z wydarzeń zarówno lokalnych, jak i globalnych. Dzielę się swoją perspektywą na bieżące wydarzenia, starając się spojrzeć na nie z różnych stron. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły