Recenzje

Recenzja filmu Small Things Like These - Filmweb

Autor Bartosz Szymczak
Bartosz Szymczak20.02.20245 min.
Recenzja filmu Small Things Like These - Filmweb

Film "Small Things Like These" z Cillianem Murphym w roli głównej miał swoją premierę podczas tegorocznego Berlinale. To poruszająca historia osadzona w irlandzkim miasteczku lat 80., której bohaterem jest prosty człowiek o dobrym sercu. Kiedy przypadkowo dowiaduje się o krzywdzie innych, postanawia zaryzykować wszystko, by im pomóc. Film został zainspirowany nowelą Claire Keegan i porusza trudny temat nadużyć kościelnych z przeszłości Irlandii.

Small Things Like These, film o ciemnej stronie Kościoła

Small Things Like These to poruszający dramat obyczajowy w reżyserii Tima Mielantsa, który miał swoją premierę podczas tegorocznego Berlinale. Akcja filmu osadzona jest w małym irlandzkim miasteczku w latach 80., a jego bohaterem jest Bill Furlong grany przez Cilliana Murphy'ego. Jest on właścicielem niewielkiej firmy, która zajmuje się sprzedażą węgla. Pewnego razu, dostarczając węgiel do miejscowego klasztoru, Bill przypadkowo staje się świadkiem krzywdy, jaką cierpią przebywające tam dziewczyny.

Okazuje się, że zakonnice stosują wobec swoich podopiecznych przemoc fizyczną i psychiczną. Nikt w miasteczku o tym głośno nie mówi, ale wszyscy o tym wiedzą. Kościół ma tu bowiem dominującą pozycję i nikt nie odważy się mu sprzeciwić. Bill, choć nie jest buntownikiem, czuje jednak współczucie dla skrzywdzonych dziewcząt. Nie potrafi zapomnieć o tym, co zobaczył i stopniowo zaczyna działać.

Klimatyczne zdjęcia irlandzkiego miasteczka

Film został nakręcony w irlandzkim mieście New Ross, gdzie też rozgrywa się akcja. Zdjęcia oddają specyficzny klimat prowincjonalnej Irlandii lat 80. Widzimy tu stare kamieniczki, wąskie, brukowane uliczki i ceglany kościół górujący nad miasteczkiem. Jest zima, więc na zewnątrz panują mrozy, ale w domu Billa panuje ciepła, rodzinna atmosfera.

Reżyser świetnie oddał klimat epoki, a zarazem uniwersalny charakter tej historii. Choć dzieje się ona kilkadziesiąt lat temu, porusza problem, który wciąż jest aktualny nie tylko w Irlandii, ale i w wielu innych krajach.

Nowy film z Cillianem Murphym w roli głównej

Główną rolę w filmie gra Cillian Murphy, znany między innymi z takich produkcji jak "Peaky Blinders", "Dunkierka" czy "Mroczny rycerz". Aktor wciela się w postać zwykłego, prostego człowieka, który z dnia na dzień prowadzi uczciwe życie, ciężko pracując na utrzymanie licznej rodziny. Murphy kreuje swoją postać z wielką wrażliwością i wyczuciem.

Obok niego w obsadzie pojawiają się również inne znane nazwiska, między innymi Emily Watson czy Michelle Fairley, którą widzowie mogą kojarzyć z serialu "Gra o tron". Aktorom udało się stworzyć wciągające, pełne emocji role.

Film pokazuje, jak niewiele potrzeba, by stać się bohaterem i zrobić coś dobrego dla innych.

Aktorka z Gra o Tron w obsadzie dramatu

W filmie w jedną z ról wciela się Michelle Fairley, odtwórczyni roli Catelyn Stark w "Grze o tron". W "Small Things Like These" gra postać matki głównego bohatera. Jej obecność, podobnie jak Cilliana Murphy'ego, z pewnością przyciągnie do kin fanów tych znanych seriali.

Fairley udało się stworzyć wzruszającą kreację kobiety pochodzącej z ubogiej rodziny, której los nie oszczędzał cierpień. Jej gra jest wyciszona, ale pełna głębokich emocji. Aktorka udowadnia, że świetnie odnajduje się zarówno w hitowych serialach, jak i niezależnym kinie.

Czytaj więcej: Recenzja filmu Pianoforte - Filmweb

Film inspirowany nowelą Claire Keegan

Scenariusz filmu powstał na podstawie noweli irlandzkiej pisarki Claire Keegan zatytułowanej "Drobiazgi takie jak te". Jest to poruszająca, uniwersalna historia o tym, jak z pozoru zwykły, prosty człowiek musi zmierzyć się z wielkim złem i wykazać się odwagą, by mu się przeciwstawić. Pokazuje mechanizmy, które pozwalają na trwanie niesprawiedliwości i krzywdy.

"Small Things Like These" to nie tylko film o przeszłości. Porusza temat, który wciąż jest aktualny i dotyczy wielu społeczeństw. Daje też jednak nadzieję, pokazując, że wszyscy możemy znaleźć w sobie siłę, by zareagować na zło.

Tytuł polski Drobiazgi takie jak te
Reżyseria Tim Mielants
Obsada Cillian Murphy, Emily Watson, Michelle Fairley
Gatunek Dramat obyczajowy

Poruszająca historia o prostym człowieku

Recenzja filmu Small Things Like These - Filmweb

Bohaterem filmu jest Bill Furlong, w którego wciela się Cillian Murphy. Jest on właścicielem niewielkiej firmy, która zajmuje się sprzedażą węgla. Codziennie bladym świtem rozwozi go po domach mieszkańców. Choć nie jest buntownikiem, to ma dobre serce i kieruje się w życiu prostą, ale głęboką moralnością.

Kiedy przypadkiem staje się świadkiem krzywdy, jaka spotyka dziewczynki przebywające w miejscowym sierocińcu prowadzonym przez zakonnice, nie potrafi o tym zapomnieć. Stopniowo orientuje się, że cała lokalna społeczność wie o tej sytuacji, ale nikt nic z tym nie robi, bo kościelne struktury są tu zbyt potężne. Bill jednak postanawia zaryzykować wiele, by pomóc skrzywdzonym dziewczynom.

Jest to niezwykle poruszająca i aktualna historia o sile jednostki w starciu ze zinstytucjonalizowanym złem. Pokazuje, że nawet zwykły, prosty człowiek może się temu złu przeciwstawić i stać się bohaterem. Film Mielantsa traktuje o uniwersalnych wartościach: empatii, wrażliwości, odwadze i miłosierdziu.

Podsumowanie

"Small Things Like These" to poruszający dramat obyczajowy w reżyserii Tima Mielantsa z Cillianem Murphym w roli głównej. Film miał swoją premierę na tegorocznym Berlinale i zebrał pozytywne recenzje. Opowiada historię zwyczajnego człowieka, irlandzkiego sprzedawcy węgla, który przypadkiem dowiaduje się o krzywdzie spotykającej dziewczynki przebywające w miejscowym sierocińcu. Choć nie jest buntownikiem, postanawia zaryzykować wszystko, by im pomóc.

Film pokazuje mechanizmy, które pozwalają trwać niesprawiedliwości oraz aktualny i ponadczasowy problem wykorzystywania słabszych. Jest też opowieścią o tym, jak zwyczajny człowiek może znaleźć w sobie odwagę, by się temu przeciwstawić. Poruszająca historia osadzona w realiach irlandzkiej prowincji lat 80.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Poradnik dla młodych dziennikarzy: Jak rozpocząć karierę w świecie dziennikarstwa?
  2. Książki o tajemnicy - najlepsze pozycje literackie w gatunku thriller
  3. Najcenniejszy towar, o którym mówi cały świat - Polska recenzja filmu
  4. Odkryj Magię: Wnikliwe spojrzenie na 'Harry Potter i Kamień Filozoficzny'
  5. Józef Czapski: Dzieła Józefa Czapskiego - przegląd twórczości
Autor Bartosz Szymczak
Bartosz Szymczak

Jestem Bartosz, a dziennikarstwo to moja pasja i sposób na postrzeganie świata. Tutaj znajdziecie analizy, komentarze i relacje z wydarzeń zarówno lokalnych, jak i globalnych. Dzielę się swoją perspektywą na bieżące wydarzenia, starając się spojrzeć na nie z różnych stron. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły