Recenzje

Recenzja filmu Orion i ciemność - Filmweb

Autor Bartosz Szymczak
Bartosz Szymczak25.02.20246 min.
Recenzja filmu Orion i ciemność - Filmweb

Orion i ciemność to nowy film animowany wyreżyserowany przez Charliego Kaufmana, twórcę takich produkcji jak Synekdocha, Nowy Jork czy Być jak John Malkovich. Opowieść skupia się na perypetiach jedenastoletniego chłopca imieniem Orion, który panicznie boi się ciemności. Pewnej nocy odwiedza go tytułowa Ciemność, próbując pocieszyć przestraszone dziecko i zaprzyjaźnić się z nim. Razem przeżywają niezwykłą przygodę, która zmienia życie nie tylko młodego bohatera, ale i jego nowego, nietypowego przyjaciela. Film porusza poważne tematy w przystępny, bajkowy sposób.

Film przedstawia lęki jedenastolatka

Głównym bohaterem filmu animowanego "Orion i ciemność" jest Orion, jedenastoletni chłopiec, który panicznie boi się wielu rzeczy. Ma bogatą wyobraźnię i wymyśla najczarniejsze scenariusze zdarzeń, które mogą go spotkać - od zalanej szkoły po nieumyślne zabójstwo kolegi. Te lęki utrudniają Orionowi normalne funkcjonowanie i kontakty z rówieśnikami.

Jednak największy strach budzi w Orionie tytułowa ciemność, która co noc spowija jego pokój. Kojarzy mu się ona z nicością i śmiercią. Dlatego każdej nocy walczy ze swoim irracjonalnym lękiem przed mrokiem.

Ciemność próbuje pocieszyć chłopca

Pewnej nocy Orion otrzymuje nieoczekiwaną wizytę. Odwiedza go personifikacja Ciemności, która czuje się dotknięta negatywnym postrzeganiem przez chłopca. Pragnie zmienić jego zdanie i zaprzyjaźnić się z nim. Dochodzi więc do spotkania dwóch zupełnie różnych postaci - przestraszonego dziecka i jego uosobionego koszmaru.

Ciemność stara się pocieszyć i rozbawić Oriona, opowiadając mu o swoim życiu. Chce zmienić negatywny obraz, jaki chłopiec ma na jego temat. Stopniowo Orion zaczyna inaczej postrzegać swojego gościa, co zbliża ich do siebie i pozwala lepiej zrozumieć swoje lęki.

Przygoda zmienia życie chłopca i jego przyjaciela

Nocna wizyta Ciemności u Oriona rozpoczyna serię niezwykłych wydarzeń. Razem przeżywają fantastyczną przygodę, podczas której mierzą się z personifikacją innych lęków chłopca. Stopniowo pokonują kolejne strachy, co pomaga Orionowi zdobyć pewność siebie i większą kontrolę nad własnymi emocjami.

Przy okazji Ciemność także się zmienia. Zyskuje przyjaciela i zaczyna być postrzegany w bardziej pozytywnym świetle. Nie jest już tylko uosobieniem koszmarów, ale pełnowymiarową postacią. Ta niezwykła przygoda odmienia więc życie zarówno młodego bohatera, jak i jego nowego towarzysza.

Nie ma dzieci – są ludzie – powiedział kiedyś Janusz Korczak. Twórcy filmu podzielają tę opinię, traktując poważnie lęki i uczucia małego bohatera.

Strach przed śmiercią jako znacznie głębszy lęk

Film pokazuje, że za panicznym strachem Oriona przed ciemnością kryje się znacznie głębszy lęk. Jest nim obawa przed śmiercią i niebytem, które kojarzą mu się właśnie z mrokiem. Dlatego każdej nocy chłopiec tak panicznie reaguje na zapadający zmrok w swoim pokoju.

Twórcy filmu w mądry sposób identyfikują i wyjaśniają ten podstawowy lęk dziecka. Pokazują, że to, co na pierwszy rzut oka wydaje się błahe i łatwe do pokonania, może mieć znacznie głębsze podłoże. Tylko zrozumienie sedna problemu pozwala skutecznie go rozwiązać.

Tytuł filmu Orion i ciemność
Reżyseria Charlie Kaufman
Gatunek Film animowany, familijny
Premiera Luty 2024

Motywy znane z wcześniejszych dzieł twórcy

Recenzja filmu Orion i ciemność - Filmweb

Reżyserem filmu "Orion i ciemność" jest Charlie Kaufman, twórca takich produkcji jak "Synekdocha, Nowy Jork" czy "Być jak John Malkovich". W jego najnowszym dziele można dostrzec inspiracje i motywy, które pojawiały się także we wcześniejszych filmach.

Przede wszystkim pojawia się wątek snu i sekwencji rozgrywających się w umyśle bohatera. To charakterystyczne dla stylu Kaufmana i znane chociażby z filmu "Może pora z tym skończyć". Ponadto przygody Oriona przypominają niektóre sceny z "Zakochanego bez pamięci".

Fani twórczości Kaufmana z pewnością wychwycą te nawiązania. Jednak film pozostaje na tyle samodzielną i oryginalną historią, że można go oglądać bez znajomości poprzednich dzieł reżysera.

Filozoficzne przesłanie dla młodego widza

Mimo bajkowej konwencji, "Orion i ciemność" porusza poważne, filozoficzne tematy, takie jak lęk przed nieznanym i nieuchronność śmierci. Jednak przedstawia je w sposób przystępny dla młodego widza, nie tracąc przy tym głębi przekazu.

Film pokazuje, że nawet w mroku można dostrzec pozytywne aspekty, jeśli tylko spojrzeć na niego z odpowiedniej perspektywy. Przesłanie o poszukiwaniu dobra nawet w pozornie beznadziejnych sytuacjach spodoba się widzom w każdym wieku. Produkcję wyróżnia ponadczasowe przesłanie i mądrość, nieoczywista w filmie przeznaczonym w zasadzie dla dzieci.

Poważne tematy przedstawione w przystępny sposób

Podobnie jak w swoich wcześniejszych filmach, także w "Orionie i ciemności" Charlie Kaufman porusza poważną, filozoficzną tematykę. Jednak robi to w sposób przystępny i zrozumiały dla młodych widzów. Trudne pojęcia, takie jak śmierć i niebyt, zostają wyjaśnione w formie bajkowej przygody.

Film pokazuje, że nawet bardzo małe dzieci mogą zmagać się z podobnymi lękami egzystencjalnymi jak dorośli. Lęk przed ciemnością, tak powszechny w tym wieku, jest próbą radzenia sobie z czymś znacznie głębszym - nieuchronnością odejścia bliskich i własnej śmierci.

Dzięki lekkiej, bajkowej formie i humorystycznym elementom twórcy filmu sprawiają, że trudne treści stają się łatwiejsze do zaakceptowania i zrozumienia dla małego widza. Opowieść bawi i wzrusza, ale też skłania do przemyśleń i pozwala spojrzeć na swój lęk z bardziej dojrzałej perspektywy.

Podsumowanie

"Orion i ciemność" to poruszająca, a zarazem zabawna opowieść o jedenastolatku imieniem Orion i jego nocnej przygodzie z uosobioną Ciemnością. Film bawi i wzrusza, ale też skłania do refleksji na temat dziecięcych lęków. Reżyser Charlie Kaufman znów udowadnia, że potrafi mówić o poważnych sprawach w sposób przystępny dla każdego widza.

Mimo bajkowych motywów, produkcja dotyka trudnych tematów takich jak lęk przed nieznanym czy nieuchronność odejścia bliskich. Jednak osadzone w konwencji familijnej przesłanie filmu sprawia, że stają się one łatwiejsze do zaakceptowania dla małego widza. Gorąco polecamy seans zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Poradnik dla młodych dziennikarzy: Jak rozpocząć karierę w świecie dziennikarstwa?
  2. Książki o tajemnicy - najlepsze pozycje literackie w gatunku thriller
  3. Najcenniejszy towar, o którym mówi cały świat - Polska recenzja filmu
  4. Odkryj Magię: Wnikliwe spojrzenie na 'Harry Potter i Kamień Filozoficzny'
  5. Józef Czapski: Dzieła Józefa Czapskiego - przegląd twórczości
Autor Bartosz Szymczak
Bartosz Szymczak

Jestem Bartosz, a dziennikarstwo to moja pasja i sposób na postrzeganie świata. Tutaj znajdziecie analizy, komentarze i relacje z wydarzeń zarówno lokalnych, jak i globalnych. Dzielę się swoją perspektywą na bieżące wydarzenia, starając się spojrzeć na nie z różnych stron. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły