News

Challengers - niespodzianka w polskich kinach. Jest recenzja!

Autor Bartosz Szymczak
Bartosz Szymczak06.05.20244 min.
Challengers - niespodzianka w polskich kinach. Jest recenzja!

Pomyśl, że kolejny film, który wchodzi do kin, będzie opowiadał o... tenisie. Nudna sprawa? Nic bardziej mylnego! Luca Guadagnino, włoski reżyser znany np. z "Do ostatniej kości", w "Challengers" przedstawia tenis w taki sposób, że się zakochasz. Ta historia o trójkącie miłosnym z udziałem trzech zawodników sprawi, że spojrzysz na ten sport inaczej.

Tenis jako doświadczenie erotyczne. Co nowego w "challengers 2024 recenzja filmu"?

Włoski reżyser Luca Guadagnino znany jest z eksplorowania tematów o erotyzmie i pożądaniu. W filmie "challengers 2024 recenzja filmu" postanowił przedstawić tę koncepcję w zupełnie nowym świetle - za pomocą tenisa. Sportowa metafora stała się pretekstem do opowieści o namiętności.

Już same zwroty używane na korcie jak "love" (miłość) zamiast "zero" czy komplementy o "świetnym backhandzie" mają w filmie drugie, bardziej erotyczne znaczenie. Kamera Guadagnino błądzi po ciałach spoconych tenisistów, pieszcząc ich mięśnie i krzywe, podążając za kroplami potu, jakby właśnie w nich tkwiła esencja pożądania.

To nie jest jednak tandetny film erotyczny. "challengers 2024 recenzja filmu" celebruje głębszą ideę - tenis jako doświadczenie nie tylko fizyczne, ale też duchowe, niemal mistyczne. Jak pisał David Foster Wallace, najlepsi zawodnicy potrafią wejść w trans czystego bycia, pozostać w stanie euforii poza wszelką kalkulacją i wątpliwościami.

Trójkąt równoboczny. Gra, której wszyscy są zwycięzcami

Sercem "challengers 2024 ocena filmu" jest miłosny trójkąt pomiędzy Tashi (Zendaya), a dwoma innymi zawodnikami tenisowymi. Co ciekawe, ta konfiguracja jest idealnie równoboczna - każda ze stron ma takie same atuty, taki sam wpływ, taką samą siłę oddziaływania.

Dzięki temu Guadagnino może zgłębiać niuanse emocjonalne i erotyczne tej zażyłości. Nie ma tu jasnego podziału na Dobrego i Złego Chłopca - każdy z mężczyzn ma inną strategię flirtu, inne atuty oraz słabości. Rozgrywka odzwierciedla zresztą tenisowy mecz - zdobywasz punkt w grze miłosnej, przegrywasz punkt w sporcie.

  • Patrick (Josh O'Connor) jest ekstrawertyczny, ale niedojrzały
  • Art (Mike Faist) neurotyczny, ale obiecujący talent
  • A Tashi (Zendaya) lawiruje między nimi, raz ich uwodząc, raz dominując

Miłosny trójkąt w "challengers 2024 review" jest więc grą, w której wszyscy są zwycięzcami i przegranymi jednocześnie. To skomplikowane, ale i ekscytujące pole do psychologicznej eksploracji.

Czytaj więcej: Fabuła, która wstrząśnie Polską! Kto wyszedł zwycięsko z Wojny Domowej na Filmweb?

Pasja kontra rutyna. Jak zachować sportowy i seksualny zapał?

Zdjęcie Challengers - niespodzianka w polskich kinach. Jest recenzja!

Z wiekiem relacja między trójką bohaterów się komplikuje. Guadagnino wykorzystuje ją do zilustrowania, jak czas i rutyna mogą zgubić pasję - zarówno w karierze sportowej, jak i życiu miłosnym. Młodzi bohaterowie są nonszalanccy, beztroscy, nocują przed ważnymi meczami.

Lecz z latami pojawia się znużenie. Albo tkwią w niskobudżetowej, drugoligowej nobliwie, albo tkwią w luksusowej, ale sterylnej przestrzeni profesjonalnych zarobków, otoczeni banerami z własną twarzą. "challengers 2024 critics" zadaje pytanie, jak nie dać się tej grawitacji.

W końcu tenis i seks są swoimi metaforami - jak utrzymać w nich zapał, świeżość, jak nie spaść w pułapkę rutyny? To właśnie jest głównym "challengers 2024 opinie" tego nietuzinkowego filmu. Guadagnino wyszedł poza ramy kina sportowego i stworzył prawdziwy majstersztyk o ludzkiej naturze.

Niezależnie jednak od tej głębszej warstwy, "challengers 2024 aktorzy" także oferuje atrakcje czysto filmowe - imponujące kadry kręcone w długich ujęciach, hipnotyczny montaż sekwencji tenisowych oraz wysmakowaną oprawę muzyczną. To kino dla ciała i ducha.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Poradnik dla młodych dziennikarzy: Jak rozpocząć karierę w świecie dziennikarstwa?
  2. Książki o tajemnicy - najlepsze pozycje literackie w gatunku thriller
  3. Najcenniejszy towar, o którym mówi cały świat - Polska recenzja filmu
  4. Odkryj Magię: Wnikliwe spojrzenie na 'Harry Potter i Kamień Filozoficzny'
  5. Józef Czapski: Dzieła Józefa Czapskiego - przegląd twórczości
Autor Bartosz Szymczak
Bartosz Szymczak

Jestem Bartosz, a dziennikarstwo to moja pasja i sposób na postrzeganie świata. Tutaj znajdziecie analizy, komentarze i relacje z wydarzeń zarówno lokalnych, jak i globalnych. Dzielę się swoją perspektywą na bieżące wydarzenia, starając się spojrzeć na nie z różnych stron. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły