News

Joika - Kontrowersyjny film, który wzbudza emocje [recenzja]

Autor Daniel Laskowski
Daniel Laskowski08.05.20244 min.
Joika - Kontrowersyjny film, który wzbudza emocje [recenzja]

Wyobrażacie sobie, że pokiereszowane stopy młodej baleriny regularnie możemy oglądać w lodowatej kąpieli? Co powiecie na szkło wsypywane do butów nielubianych konkurentek? A może życie tancerki zależy od znalezienia "sponsora"? Całkiem nieprzypadkowo kontrowersyjny film "Joika" określany jest jako balet grozy. Poznajcie zakulisowy świat Akademii Bolszoj, w którym perfekcja często okupiona jest krwią, potem i łzami, a elitarny trening baletu prowadzi do obsesyjnej autodestrukcji.

Wysoka cena sukcesu - zakulisowy obraz poświęcenia w Bolszoj

Recenzja filmu Joika to prawdziwy dreszczowiec z życia baletnic. Film ukazuje, jaką cenę płacą młode tancerki, dążąc do perfekcji w jednej z najbardziej prestiżowych szkół baletowych na świecie – Akademii Bolszoj. Zamiast pokrzepiającej opowieści o pokonywaniu słabości, reżyser James Napier Robertson pokazuje obsesyjne dążenie do doskonałości, które prowadzi do samotności i całkowitego wycieńczenia.

Talent i ciężka praca to zdecydowanie za mało, by osiągnąć sukces w tej konserwatywnej instytucji. Krytyka filmowa Joika nie oszczędza skostniałego środowiska baletowego, ujawniając jego mroczną stronę. Pokiereszowane stopy regularnie moczy się w lodowatej wodzie, a praktyki takie jak wsypywanie szkła do butów nielubianych rywalek są na porządku dziennym.

Nowo przyjęta amerykańska tancerka Joy musi stawić czoła upokorzeniom i szykanom ze strony kadry i koleżanek. Jej historia to zakulisowy obraz poświęcenia w Bolszoj oraz brutalnej walki o miejsce na scenie. Pełna emocji recenzja filmu Joika ukazuje, że za lekkością i gracją widowiska scenicznego kryje się morze krwi, potu i łez.

Wzlot i upadek dyscypliny - toksyczne relacje w elitarnej szkole

Reżyser nie boi się poruszać trudnych tematów i krytykować nieprawidłowości panujące w środowisku baletowym. Analiza filmu Joika rzuca światło na szereg toksycznych relacji, które kwitną w murach akademii. Niezdrowa rywalizacja między adeptkami sprawia, że ich kariera często zależy od znalezienia sponsora, a nie talentu.

Joika recenzja odsłania fasadę dyscypliny i profesjonalizmu, za którą czają się upokorzenia, zastraszanie i poniżające praktyki. Przez chłodną, zdystansowaną postawę Tatiany Wolkowej – dyrektorki akademii doskonale zagranej przez Diane Kruger – przebija się brutalna prawda o środowisku, w którym sława okupiona jest niewyobrażalnym cierpieniem.

Ambicje doskonałości i chęć przynależności do elity sprawiają, że młode adeptki godzą się na wszystko. Jednak brutalny trening baletu szybko wymyka się spod kontroli, co prowadzi do upadku dyscypliny i toksycznych zachowań:

  • wsypywanie szkła do butów rywalek
  • zastraszanie i upokarzanie słabszych
  • obsesja na punkcie doskonałej figury

Czytaj więcej: Dzień bez końca - Ta recenzja zadziwi cię

Ciało i dusza pod ciągłą presją - motyw obsesyjnego dążenia

Zdjęcie Joika - Kontrowersyjny film, który wzbudza emocje [recenzja]

Joika 2023 to film, który ociera się o horror. Oglądamy drogę młodej tancerki ku obsesji, która powoli wysysa z niej życie. Dążenie do perfekcji usprawiedliwia w jej oczach kolejne wyrzeczenia – zawsze można pracować jeszcze ciężej, przesunąć granice odrobinę dalej. Recenzja filmu Joika przeraża, pokazując, że pasja może przerodzić się w autodestrukcję.

Ciało bohaterki ulega drastycznej przemianie – chudnie, skóra szarzeje, pod oczami pojawiają się cienie. Największy niepokój budzą jednak powtarzane do znudzenia skoki i piruety. Każdy z nich może zakończyć się chrzęstem łamanej kości i wrzaskiem bólu. Ale przecież przedstawienie musi trwać, nawet gdyby miało to oznaczać całkowite rozpadnięcie się duszy i ciała młodej artystki.

Widz ma wręcz wrażenie, że ogląda krytyką filmową Joika skazującą ludzi na ciągłą presję i oczekiwanie perfekcji za wszelką cenę. Wstrząsająca analiza filmu Joika pokazuje, że owa obsesja prowadzi do całkowitej destrukcji młodych istnień ludzkich, a ścieżka ku sławie usłana jest złamanymi kościami i duszami.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Poradnik dla młodych dziennikarzy: Jak rozpocząć karierę w świecie dziennikarstwa?
  2. Książki o tajemnicy - najlepsze pozycje literackie w gatunku thriller
  3. Najcenniejszy towar, o którym mówi cały świat - Polska recenzja filmu
  4. Odkryj Magię: Wnikliwe spojrzenie na 'Harry Potter i Kamień Filozoficzny'
  5. Józef Czapski: Dzieła Józefa Czapskiego - przegląd twórczości
Autor Daniel Laskowski
Daniel Laskowski

Jestem Daniel, a dziennikarstwo to moja wielka pasja. Tutaj znajdziesz analizy, komentarze i relacje z najważniejszych wydarzeń zarówno w kraju, jak i za granicą. Moja misja to dostarczenie rzetelnych informacji oraz głębszego zrozumienia faktów.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły