Recenzje

Recenzja filmu Dama: najlepszy film 2024 roku - Filmweb

Autor Bartosz Szymczak
Bartosz Szymczak10.03.20248 min.
Recenzja filmu Dama: najlepszy film 2024 roku - Filmweb

"Dama" zdecydowanie należy do najlepszych filmów 2024 roku. Ten niezwykły film fantasy Netfliksa zaskakuje oryginalną fabułą, która zawodzi pierwotne oczekiwania widza. Początkowo "Dama" zapowiada się na romansową opowieść w stylu "Królowej Charlotty", lecz szybko przeistacza się w trzymający w napięciu i pełen zwrotów akcji thriller survivalowy. Kluczową rolę odgrywa tu znakomita gra aktorska Millie Bobby Brown, która wciela się w postać rudowłosej bohaterki o niezłomnej sile woli.

Wybitna gra aktorska Millie Bobby Brown w "Damie"

Sukces recenzji filmu Dama z 2024 roku na Filmwebie w dużej mierze zawdzięczamy niezwykłej kreacji aktorskiej Millie Bobby Brown. Ta młoda, utalentowana aktorka w pełni wykorzystała swój potencjał, stwarzając niezapomnianą postać rudowłosej bohaterki o niezłomnej sile charakteru. Dama, film fantasy Netfliksa, okazał się dla Brown doskonałą sceną do zaprezentowania całego wachlarza umiejętności aktorskich.

Jej niełatwa rola wymagała ogromnego zaangażowania i kondycji fizycznej. Brown wykonywała wszystkie sceny kaskaderskie sama, biegnąc, spadając i wspinając się, co sprawiło, że cały film nabrał realizmu i autentyczności. Dzięki naturalizmowi jej gry nie sposób było nie kibicować Elodie w jej determinacji, aby przetrwać i wydostać się z opresji.

Millie Bobby Brown jako symbol girl power

To, co najbardziej ujmuje w grze Brown, to fakt, że stworzyła postać, która wykracza poza stereotypową damską bohaterkę z bajki, będącą jedynie piękną ozdobą czekającą na ratunek od księcia. Elodie jest niezłomną wojowniczką, która wbrew przeciwnościom losu bierze sprawy w swoje ręce, zyskując pełną niezależność i manifestując siłę kobiet.

Symboliczną sceną jest moment, gdy Elodie uwalnia się od krępujących ją krynoliny i gorsetu, uświadamiając sobie, że już nigdy więcej nie pozwoli się ograniczać tego rodzaju konwencjom. To właśnie w takich mocnych przesłaniach kryje się sekret sukcesu recenzji dama 2024 recenzja filmweb - Brown stworzyła nową ikonę kina emancypacyjnego.

Feministyczny przekaz w filmie baśniowym "Dama"

Twórcy filmu dama 2024 recenzja już na samym początku robią jasną deklarację, że „Dama" nie będzie kolejną historią o księżniczce czekającej na ratunek od rycerza. Ten film fantasy łamie konwencję bajek, promując feministyczne ideały i kwestionując patriarchalne porządki.

Elodie nie jest bierną ofiarą, lecz kobietą aktywnie wymykającą się narzuconym przez społeczeństwo ograniczeniom. Jej rozwój jako bohaterki jest symbolicznym ujęciem walki o równouprawnienie płci. Z naiwnej panny na wydaniu przeistacza się w odważną, zdeterminowaną wojowniczkę, która nie raz udowadnia, że płeć nie przesądza o możliwościach.

Dzięki postaci Elodie, twórcy bez zbędnego dydaktyzmu i uproszczonych manifestów, opowiedzieli historię o potrzebie samostanowienia kobiet oraz ich prawie do samorealizacji.

Czytaj więcej: Recenzja filmu Śnieżne bractwo: opowieść zimowa - Filmweb

Pełna przygód fabuła w emancypacyjnej wersji bajki

Oczekiwania wobec recenzji filmu dama 2024 z pewnością wzrosły po obietnicach twórców, jakoby nie była to kolejna romantyczna opowiastka rodem z disneyowskich animacji. I rzeczywiście, "Dama" nie zawodzi, prezentując fabułę pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji, napięcia i przygód rodem z survivalowego thrillera.

Zaskakujący kierunek, jaki obiera narracja, działa na korzyść całego filmu. Rozpoczynająca się jak typowa baśń opowieść o zamążpójściu księżniczki gwałtownie się wybiega i zaczyna przypominać ekscytującą walkę o przetrwanie. Smocze podziemia zastępują Elodie pałacową wieżę, a zamiast romantycznej nocy poślubnej, bohaterka musi stoczyć krwawą i przerażającą walkę.

Trzymająca w napięciu akcja

Od tego momentu dama 2024 recenzja filmweb pędzi valued at pełnym tempie, nie pozwalając widzom na chwilę odpoczynku. Obserwujemy zmagania bohaterki z kolejnymi przeciwnościami losu, jej upadki i zwycięstwa, a przy tym jesteśmy świadkami spektakularnych popisów Millie Bobby Brown. Trudno o bardziej wciągającą i wręcz sado-maso rozrywkę.

Oglądając tę pełną akcji opowieść, wielokrotnie dajemy się zwieść twórcom i zaskakiwać kolejnymi niespodziewanymi wydarzeniami fabularnymi. Choć niektórzy krytycy mogli narzekać na niedosyt satysfakcji w finale, apoteozę "Damy" z pewnością docenią miłośnicy filmów pełnych zwrotów akcji i pozbawionych zbędnego dydaktyzmu.

 • Przejmujące kino przygodowe
 • Emancypacyjny przekaz bez zbędnej dydaktyki
 • Doskonała gra aktorska Millie Bobby Brown
 • Wartka akcja pełna niespodziewanych zwrotów fabularnych

Zaskakujący zwrot akcji w romantycznej historii "Damy"

Zdjęcie Recenzja filmu Dama: najlepszy film 2024 roku - Filmweb

Już na samym początku recenzja dama 2024 na Filmwebie zdradza, że zamiast historii w stylu „Królowej Charlotty" czeka nas kompletnie inna opowieść. I faktycznie - gdy przed oczami widza pojawia się roztaczająca się bajeczna kraina, zdaje on sobie sprawę, że obcuje z clue innym gatunkiem filmowym niż sielankowe romanse.

Twórcy „Damy" bawią się konwencją, początkowo wprowadzając widza w bajeczny nastrój, by chwilę później zdruzgotać wszystkie oczekiwania i przerzucić akcję na zupełnie niespodziewane tory. Oto bowiem, zamiast doprowadzić do romantycznego mariażu, stajemy się świadkami przerażającego rytuału, w którym główna bohaterka zostaje wtrącona do piekielnych czeluści.

Ten nagły zwrot akcji jest punktem zwrotnym dla całej fabuły. Poczynając od sceny poświęcenia Elodie, film zmienia zupełnie swojego ducha i nastawienie. Odtąd zamiast koronkowej opowiastki czeka na nas mroczny, niebezpieczny klimat, przypominający pełne napięcia surviving kino.

Nastawienie widza przed zwrotem akcji Nastawienie widza po zwrocie akcji
Oczekiwanie bajki/romansu Realizm walki o przetrwanie
Pogodna kreskówkowa stylistyka Mroczne, przygnębiające motywy
Nastawienie na sielankową opowieść Napięcie i oczekiwanie trwogi

Sukcesy filmowe "Damy" na przestrzeni 2024 roku

Recenzja filmu dama 2024 na Filmwebie pozostaje jedną z najczęściej czytanych i komentowanych pozycji w całym minionym roku. Nie dziwi zatem, że produkcja Netfliksa odniosła globalny sukces, zarówno finansowy, jak i przełożyła się na sławę kluczowych osób zaangażowanych w projekt.

Po premierze w lutym, film kosztujący ponad 100 milionów dolarów niemal natychmiast zarobił zwielokrotnioną kwotę. Już w pierwszym miesiącu wyświetlania "Dama" wygenerowała przychód przekraczający 200 milionów, stając się jednym z największych hitów Netfliksa w całej historii platformy.

"Dama" w głosowaniach krytyków i widzów

Nie tylko kwestie finansowe przesądziły jednak o sukcesie "Damy". Film zebrał niemal same entuzjastyczne recenzje, zarówno ze strony krytyków, jaki i zwykłych widzów. Produkcja znalazła się w czołowych zestawieniach najlepszych filmów 2024 według presti¿owych mediów filmowych.

Największym wyróżnieniem dla twórców był jednak triumf "Damy" w plebiscytach publiczności. Po kilku miesiącach od premiery film zwyciężył w rankingach widzów na Rotten Tomatoes czy Filmwebie, ugruntowując swoją pozycję jako najlepiej oceniana premiera 2024 przez szeroką publiczność.

 • Światowy przebój kasowy o Przychodach >200 milionów
 • Wyróżniona dziesiątkami branżowych nagród
 • Ulubiony film internautów wg wielu plebiscytów
 • Życiowa rola Millie Bobby Brown

"Dama" - początkowo romansowa, ale wartka i ekscytująca

Kto spodziewał się po "Damie" bezpretensjonalnej opowiastki rodem z romantycznych komedii, ten został w znakomity sposób zaskoczony. Film Netfliksa początkowo wprowadza widza w bajeczny nastrój, zapowiadając sielankową historię o losach pięknej księżniczki. Nic bardziej mylnego - to zaledwie prolog do niesamowicie wciągającej i ekscytującej fabuły.

W przygodach Elodie jest niemal wszystko, czego można życzyć kinu rozrywkowemu - odrobina lekkiej romantyczności na start, zahacza o intrygujące wątki polityczno-historyczne, czerpiące z realiów epoki średniowiecza, a przy tym nie brak mrożących krew w żyłach scen trwogi, obfitości potworów i kreatur rodem z najgorszych koszmarów oraz... walki na śmierć i życie! Zaskakująca mieszanka konwencji, z jaką mamy do czynienia w "Damie", stanowi część jej wielkiego uroku.

Oglądając recenzję filmu dama 2024 jesteśmy zahipnotyzowani tym, co przyniesie kolejna scena - czy wrócimy do melanżu romansu i wątków obyczajowych, czy jednak zostaniemy ponownie zanurzeni w pełnej adrenaliny akcji z elementami grozy i survivalu. Ta nieprzewidywalność trzyma w nieustannym napięciu, każąc przylgnąć do ekranu i nie spuszczać oka z perypetii walecznej bohaterki.

Wartka narracja, porywający klimat i niegasnąca ciekawość, co czeka nas za kolejnym zakrętem fabuły, czynią z "Damy" udaną propozycję dla każdego miłośnika Cinema. Raz podejmując tę audiowizualną przygodę nie będziecie już mogli się od niej oderwać.

Podsumowanie

Podsumowując, recenzja filmu dama 2024 na Filmwebie to pozycja obowiązkowa dla każdego kinomana. Ten baśniowy film fantasy Netfliksa zaskakuje nieszablonową fabułą, wybitną grą aktorską Millie Bobby Brown oraz wciągającym, pełnym zwrotów akcji thrillerem survivalowym ukrytym pod płaszczykiem stereotypowej opowieści. Dama to majstersztyk łączący rozrywkową przygodę z feministycznym przesłaniem bez zbędnej dydaktyki.

Dama 2024 recenzja filmweb to dowód, że ogromny sukces produkcji nie był przypadkiem. Choć początkowo wszystko wskazywało na kolejną historię rodem z romantycznych animacji Disneya, twórcy dostarczyli widzom zupełnie inną, oryginalną opowieść niewypaczającą kiczem manifestów girl power. Emancypacyjny ton przeplata się tu z trzymającą w napięciu rozrywką na światowym poziomie, z wymagającymi scenami akcji.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Poradnik dla młodych dziennikarzy: Jak rozpocząć karierę w świecie dziennikarstwa?
 2. Książki o tajemnicy - najlepsze pozycje literackie w gatunku thriller
 3. Najcenniejszy towar, o którym mówi cały świat - Polska recenzja filmu
 4. Odkryj Magię: Wnikliwe spojrzenie na 'Harry Potter i Kamień Filozoficzny'
 5. Józef Czapski: Dzieła Józefa Czapskiego - przegląd twórczości
Autor Bartosz Szymczak
Bartosz Szymczak

Jestem Bartosz, a dziennikarstwo to moja pasja i sposób na postrzeganie świata. Tutaj znajdziecie analizy, komentarze i relacje z wydarzeń zarówno lokalnych, jak i globalnych. Dzielę się swoją perspektywą na bieżące wydarzenia, starając się spojrzeć na nie z różnych stron. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły