News

Szokująca recenzja filmu Kaskader - tej opinii się nie spodziewałeś!

Autor Daniel Laskowski
Daniel Laskowski30 kwietnia 20243 min
Szokująca recenzja filmu Kaskader - tej opinii się nie spodziewałeś!

Czy "Kaskader" to po prostu zwariowana komedia romantyczna w kostiumie kina akcji, czy może coś więcej? Recenzent jest zaskoczony mieszanką gatunków w najnowszym filmie Davida Leitcha. Twórcy zaszaleli ze znaczącymi nawiązaniami do słynnych tytułów i postaci branży filmowej, co daje mnóstwo powodów do śmiechu, ale też częściowo rozprasza uwagę od fabuły. Czyżby tak naprawdę chodziło o zakamuflowaną kampanię lobbystyczną na rzecz wprowadzenia kategorii oscarowej dla kaskaderów?

Szokujące nawiązania filmowe w "Kaskaderze"

Kaskader (2024) to film, który wprost nawiązuje do bardzo konkretnych, doskonale znanych widzom tytułów. Przez długie fragmenty seans przypomina teleturniej polegający na rozwiązywaniu kolejnych cytatów i rozpoznawaniu ironicznych karykatur znanych postaci branży filmowej. Twórcy z premedytacją pastiszują, parodiują i wyśmiewają inne dzieła.

Jest to zarówno siła, jak i słabość obrazu Davida Leitcha. Recenzja filmu "Kaskader" wskazuje, że to właśnie na grze nawiązań i odniesień do rzeczywistości filmowej ufundowana jest cała historia. Pozwala to na mnóstwo udanych żartów i śmiesznych momentów, jednak niejednokrotnie są one tak branżowe, że trudne do zrozumienia dla większości widzów.

Jednocześnie dzięki temu całość nabiera lekkości i bezczelnej bezpretensjonalności. Nawet karykatura "pewnego popularnego Toma" to nic więcej jak tylko złośliwy żart, a nie próba przekazu głębszego przesłania. Zwiastun "Kaskadera" również zwiastuje, że będzie to przede wszystkim zwariowana, pełna eksplozji i akcji rozrywka.

Między komedią romantyczną a kinem akcji

"Kaskader" chce być zarówno komedią romantyczną, jak i pełnoprawnym kinem akcji z elementami kryminału. Niestety, twórcom nie udało się zrównoważyć obu tych płaszczyzn, przez co film polski "Kaskader" nie jest ani jednym, ani drugim.

  • Z jednej strony mamy historię miłosną Colta i Jody, jednak brakuje w niej prawdziwych emocji i wzruszeń, a ich romans szeleści papierem.
  • Z drugiej strony są zgraje mężczyzn z karabinami, zwroty akcji i sceny walk, które jednak nie przekładają się na wciągającą rozgrywkę kryminalną.

Paradoksalnie to, co miało być solą przedsięwzięcia - dystans i ironia - ostatecznie stało się zgubą "Kaskadera". Ciągłe puszczanie oka do widza i świat utkany z cytatów sprawia, że trudno o prawdziwe emocjonalne zaangażowanie. A tego wymaga każda dobra komedia romantyczna.

Czytaj więcej: Pogromcy duchów: Imperium lodu - recenzja najnowszej części kultowej serii

Krytycy zdziwieni mieszanką gatunków

Zdjęcie Szokująca recenzja filmu Kaskader - tej opinii się nie spodziewałeś!

Aktorzy w "Kaskaderze", Ryan Gosling i Emily Blunt, są sympatyczni, ale nie przekonują do łączącego ich silnego uczucia. Scenom miłosnym towarzyszy raczej śmiech niż wzruszenie. Ale może tak właśnie miało być - kolejna warstwa gry z widzem?

Krytycy są zaskoczeni taką mieszanką gatunków. Z jednej strony "Kaskader" chce być lekką, zabawną rozrywką z akcją i wybuchami, a z drugiej - komedią romantyczną o relacji dwojga ludzi. Ostatecznie nie udaje mu się w pełni zrealizować założeń żadnego z tych gatunków.

  • Brakuje wciągającej fabuły miłosnej i prawdziwych wzruszeń.
  • Ale też nie ma satysfakcjonującej warstwy sensacyjno-kryminalnej.

Można odnieść wrażenie, że gdzie obejrzeć "Kaskadera" nie ma większego znaczenia, bo twórcom tak naprawdę chodziło jedynie o dostarczenie rozrywki na bazie szalonych nawiązań i cytatów z innych filmów. A może ukrytym celem było wywalczenie kategorii oscarowej dla kaskaderów?

Najczęstsze pytania

Fabuła "Kaskadera" koncentruje się na perypetiach kaskaderki Colta i reżyserki Jody. Choć wydawać by się mogło, że będzie to historia miłosna na tle kina akcji, twórcy zaskakują mnóstwem nawiązań do innych filmów i ironicznych cytatów nawiązujących do świata branży.

Krytycy są podzieleni w ocenie mieszanki gatunkowej w "Kaskaderze". Z jednej strony doceniają bezczelną rozrywkę i świetne żarty, z drugiej brakuje im lepiej skonstruowanej fabuły i prawdziwych emocji zarówno w wątku miłosnym, jak i kryminalnym.

Twórcy "Kaskadera" w bardzo bezpośredni sposób nawiązują do wielu sławnych tytułów i postaci ze świata kina. Znajdziemy tutaj parodie oraz ironiczne komentarze związane z takimi dziełami jak "John Wick", "Deadpool", "Szybcy i wściekli" czy nawet najnowsze hity science-fiction.

"Kaskader" to przede wszystkim szalona, beztroska rozrywka pełna akcji, wybuchów i doskonałej zabawy ze znanymi konwencjami filmowymi. Choć fabularnie może nieco rozczarowywać, z pewnością dostarcza mnóstwa śmiechu i dobrej zabawy.

W głównych rolach "Kaskadera" występują gwiazdy pokroju Ryana Goslinga i Emily Blunt. Oprócz nich na ekranie zobaczymy także Hannę Waddingham w roli filmowej producentki oraz Aarona Taylora-Johnsona, który wcielił się w postać głównego antagonisty.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 3.50 Liczba głosów: 4

5 Podobnych Artykułów:

  1. Poradnik dla młodych dziennikarzy: Jak rozpocząć karierę w świecie dziennikarstwa?
  2. Jakie książki o historii Polski są najlepsze? Rekomendacje literatury
  3. Najcenniejszy towar, o którym mówi cały świat - Polska recenzja filmu
  4. Odkryj Magię: Wnikliwe spojrzenie na 'Harry Potter i Kamień Filozoficzny'
  5. Jan Pawluśkiewicz: Twórczość Jana Kantego Pawluśkiewicza
Autor Daniel Laskowski
Daniel Laskowski

Jestem Daniel, a dziennikarstwo to moja wielka pasja. Tutaj znajdziesz analizy, komentarze i relacje z najważniejszych wydarzeń zarówno w kraju, jak i za granicą. Moja misja to dostarczenie rzetelnych informacji oraz głębszego zrozumienia faktów.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły