News

Pogromcy duchów: Imperium lodu - recenzja najnowszej części kultowej serii

Autor Danuta Witkowska
Danuta Witkowska24 kwietnia 20244 min
Pogromcy duchów: Imperium lodu - recenzja najnowszej części kultowej serii

Witajcie, wielbiciele serii "Pogromcy duchów"! Czy byliście podekscytowani powrotem klasyków gatunku? Twórcy "Imperium lodu" próbowali połączyć nostalgię za oryginałami z nowymi wątkami, ale efekt pozostawia wiele do życzenia. Zanim zdecydujecie się na seans, pozwólcie, że rzucę nieco światła na blaski i cienie najnowszej części kultowej historii.

Pożegnanie z Haroldem Ramisem, ale i z logiką

Pogromcy duchów: Imperium lodu miał być hołdem dla serii, będącej fenomenem kulturowym lat 80. Niestety, twórcy zdecydowali się na dziwną mieszankę nostalgii i nowych wątków, która pozostawia wiele do życzenia. Chociaż pojawia się w nim Bill Murray, Dan Aykroyd i inni aktorzy z pierwotnych pogromców duchów, to zabrakło konsekwencji w podejściu do kontynuacji.

Z jednej strony, twórcy odwołują się do słynnych motywów, gadżetów i postaci z oryginalnej serii. Jednak z drugiej strony, wprowadzają całkowicie nowe wątki, które często nie mają większego sensu i logiki. Ta mieszanka nostalgii i nowatorstwa niestety nie do końca się udała.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych posunięć było, jak się wydaje, próba pożegnania się z duchem Harolda Ramisa, jednego z najważniejszych pogromców duchów. Zabieg ten miał na celu pokazanie, że nowa odsłona serii chce kontynuować dzieło poprzedników, ale jednocześnie wprowadza coś świeżego. Niestety, efekt jest dość mizerny.

Nowi bohaterowie pozostają w cieniu starych pogromców

Pogromcy duchów: Imperium lodu stara się wprowadzić nowych bohaterów, takich jak Phoebe i Trevor, odgrywani odpowiednio przez McKennę Grace i Finna Wolfharda. Jednakże ich role pozostają w cieniu powracających postaci, zwłaszcza Billa Murraya. Próba wykreowania nowych ikon serii najwyraźniej nie powiodła się.

Murray i inni weterani pogromców duchów kradną show, przyćmiewając młodych aktorów. Chociaż ci ostatni mieli być głównymi postaciami, to faktycznie stanowią jedynie tło dla powracających gwiazd. To pokazuje, jak bardzo twórcy byli przywiązani do oryginalnej obsady i jak trudno im było odciąć się od przeszłości.

W efekcie całego zamieszania, nowi bohaterowie nie mają szansy na prawdziwy rozwój. Ich wątki często są płytkie i niezbyt emocjonujące, co sprawia, że widzowie nie mogą się z nimi w pełni zżyć.

 • Trevor grany przez Wolfharda jest jedynie przechodzącym okres buntu nastolatkiem, który nie ma większego znaczenia dla fabuły.
 • Phoebe ma rzekomo zostać nową Pogromczynią Duchów, ale jest na to zbyt młoda i jej motywacje są niejasne.
 • Inne nowe postacie, takie jak ta grana przez Carrie Coon, po prostu nie zostają w pełni wykorzystane.

Czytaj więcej: Fabuła, która wstrząśnie Polską! Kto wyszedł zwycięsko z Wojny Domowej na Filmweb?

Potęga tytułowego imperium lodu całkowicie zaprzepaszczona

Zdjęcie Pogromcy duchów: Imperium lodu - recenzja najnowszej części kultowej serii

Największą wadą Imperium lodu jest jednak sposób, w jaki traktuje tytułowego antagonistę - potężne, mroczne Imperium Lodu, rządzone przez straszliwego demona Garrakę. Zamiast budować napięcie wokół tej siły, twórcy poświęcają mu zaledwie kilkanaście minut pod koniec filmu.

Co gorsza, Garraka wcale nie wydaje się taki potężny i przerażający, jak miał być. Wystarczy prosty trik, by go pokonać. To sprawia, że cała recenzja Imperium Lodu wydaje się być wielkim rozczarowaniem. Potężny antagonista, który miał być źródłem napięcia i strachu, okazuje się zwykłym papierowym tygrysem.

Skutkiem tego jest brak dramaturgii, prawdziwego konfliktu i tajemnicy w filmie. Zamiast tego dostajemy dawkę nostalgii, kilka starych gadżetów i uroczego Billa Murraya. To jednak za mało, by uczynić z Imperium Lodu udaną kontynuację serii pogromców duchów.

 • Brak czasu antenowego dla głównego antagonisty jest ogromnym grzechem twórców.
 • Sposób, w jaki Garraka zostaje pokonany, podważa całą koncepcję jego potęgi.
 • Przez to cała historia traci napięcie, dramaturgię i tajemnicę, będące kluczowymi elementami oryginalnych filmów.

Najczęstsze pytania

Recenzja wskazuje, że film jest rozczarowaniem dla fanów serii. Twórcy starali się połączyć nostalgię z nowymi wątkami, ale efekt nie jest przekonujący. Nowi bohaterowie pozostają w cieniu powracających pogromców, a główny antagonista jest źle wykorzystany.

Chociaż powrót Billa Murraya, Dana Aykroyda i innych oryginalnych aktorów może być atrakcyjny dla fanów, to ich występy nie są wystarczającym powodem, by obejrzeć film. Recenzja sugeruje, że nie wnoszą oni zbyt wiele do historii poza dozą nostalgii.

Recenzja jest bardzo krytyczna wobec nowych bohaterów. Phoebe i Trevor (granych przez McKennę Grace i Finna Wolfharda) zostają przyćmieni przez powracające gwiazdy. Ich wątki są płytkie, a postacie niedostatecznie rozwinięte.

Głównym zarzutem jest to, że tytułowy antagonista - potężne i groźne Imperium Lodu - zostaje całkowicie zmarnowany. Otrzymuje bardzo mało czasu antenowego, a sposób, w jaki zostaje pokonany, podważa jego siłę i sprawia, że traci groźbę.

Recenzja wskazuje na kilka kluczowych wad: brak logiki i spójności między nowymi a starymi wątkami, niedostateczne wykorzystanie nowych bohaterów, zmarnowanie potencjału głównego antagonisty oraz ogólny brak napięcia, dramaturgii i tajemnicy.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Poradnik dla młodych dziennikarzy: Jak rozpocząć karierę w świecie dziennikarstwa?
 2. Jakie książki o historii Polski są najlepsze? Rekomendacje literatury
 3. Najcenniejszy towar, o którym mówi cały świat - Polska recenzja filmu
 4. Odkryj Magię: Wnikliwe spojrzenie na 'Harry Potter i Kamień Filozoficzny'
 5. Jan Pawluśkiewicz: Twórczość Jana Kantego Pawluśkiewicza
Autor Danuta Witkowska
Danuta Witkowska

Dla mnie dziennikarstwo to nie tylko praca, to misja polegająca na docieraniu do prawdy i przekazywaniu jej innym. Tutaj znajdziesz moje artykuły, wywiady i refleksje na temat różnorodnych wydarzeń i tematów społecznych.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły