Pozycjonowanie

Sprawdź na czym polega kampania Google Adwords

Bartosz Szymczak8 grudnia 20239 min
Sprawdź na czym polega kampania Google Adwords

Google Ads to system reklamowy, który wyświetla linki sponsorowane w wynikach wyszukiwania Google oraz bannery i reklamy tekstowe na stronach sieci reklamowej Google, rozliczane na zasadzie CPC (ang. Cost Per Click) oraz CPM (ang. Cost Per Mille).

Formy reklamy Google Ads (Adwords)

Kampania Google Ads, to forma marketingu w wyszukiwarkach, która umożliwia wyświetlanie w wynikach wyszukiwania krótkich tekstów reklamowych, na podstawie wybranych przez reklamodawcę słów kluczowych i linkowanie tych reklam do wskazanych stron internetowych. Reklamodawca płaci, gdy reklama Google Ads zostanie kliknięta przez użytkownika i zostanie on przekierowany do serwisu reklamodawcy. Dzięki temu reklamy internetowe trafiają do osób, które są zainteresowane produktem lub usługą i w danym momencie wyszukują go w Internecie.


Reklama w wyszukiwarce w formie tekstowej składa się z dwóch nagłówków do 30 znaków długości, pola tekstowego (do 80 znaków) i wyświetlanego adresu URL (do 15 znaków). Mogą im towarzyszyć rozszerzenia reklam, m.in. linki do podstron, kierujące do najważniejszych sekcji serwisu, rozszerzenia lokalizacji wskazujące fizyczny adres reklamodawcy oraz rozszerzenia połączeń, prezentujące numer telefonu i umożliwiające połączenie telefoniczne po kliknięciu przycisku „Zadzwoń”.

Kampanie Google Ads to także wyświetlanie reklam graficznych (bannerów) w sieci współpracujących z Google stron, czyli sieci reklamowej Google (ang. Google Display Network, GDN), sponsorowanych treści wideo na portalu YouTube oraz reklam w poczcie Gmail.

Korzyści z inwestycji w kampanie reklamowe w Google

Promocja strony internetowej w Google Ads niesie ze sobą wiele korzyści i jest w wielu branżach jedną z najpopularniejszych oraz najbardziej efektywnych form marketingu internetowego.

Jej główne zalety to:

  1. SZYBKI EFEKT
    Zaraz po uruchomieniu kampanii AdWords (Google Ads) reklamy zaczynają się wyświetlać, a pierwsi potencjalni klienci trafiają na stronę reklamodawcy.

  2. ELASTYCZNOŚĆ
    Kampanie Google AdWords łatwo modyfikować np. zmieniać wielkość budżetu, słowa kluczowe, na które wyświetla się reklama, treść reklamy. Dzięki temu można tworzyć różne komunikaty reklamowe w zależności od aktualnej oferty.

  3. MIERZALNOŚĆ
    Efekty kampanii są łatwo mierzalne. Przy prawidłowej konfiguracji konta czarno na białym widać, czy kampania PPC realizuje założony cel (np. w postaci sprzedaży w sklepie internetowym).

  4. PRECYZJA
    Dzięki różnym metodom kierowania reklama Google AdWords trafia do użytkowników zainteresowanych konkretnym produktem lub usługą.
    Zasięg reklamy Google Ads


    System pozwala na praktycznie dowolny wybór obszaru geograficznego, na którym będzie wyświetlana skuteczna reklama w Internecie. Może mieć charakter lokalny, regionalny, krajowy lub międzynarodowy. W przypadku dużych miast istnieje również możliwość kierowania reklam Google Ads na wybrane dzielnice.

Koszty kampanii reklamowej


Kampania linków sponsorowanych jest zazwyczaj rozliczana w modelu Pay Per Click (reklama PPC), czyli kosztu za kliknięcie reklamy. Reklamodawca ponosi koszty tylko wtedy, gdy użytkownik kliknie w reklamę i przejdzie na jego stronę internetową. W przypadku gdy reklama Google Ads wyświetlana jest na stronach partnerów (w formie tekstowej lub graficznych bannerów) możliwe jest także rozliczanie za tysiąc wyświetleń reklamy (CPM – Cost Per Mille). System AdWords umożliwia również, pod pewnymi warunkami, rozliczanie za koszt wywołania akcji (CPA – Cost Per Action), w którym rozlicza się wykonanie działania na stronie docelowej, np. zakup, przesłanie danych kontaktowych. Reklamy wideo wyświetlane w YouTube rozliczane są w modelu kosztu obejrzenia (CPV – Cost Per View).

Promocja w Internecie za pomocą kampanii AdWords umożliwia dowolne kształtowanie budżetu reklamowego w zależności od tego, jakie są cele kampanii i jej planowany zasięg. Dlatego tego rodzaju reklama internetowa to rozwiązanie dopasowane do dużych, średnich, jak i nawet bardzo małych przedsiębiorstw.
Jak może pomóc agencja zajmująca się Google Ads?
Kampanie Google Ads (AdWords) zostały zaprojektowane w taki sposób, aby można było je obsługiwać samodzielnie. W praktyce prowadzenie kampanii Google Ads warto jednak powierzyć wyspecjalizowanym firmom partnerskim, które potrafią optymalnie wykorzystać budżet na realizację założonych celów biznesowych.

Specjaliści Artefakt przechodzą regularne szkolenia i testują najnowsze rozwiązania. Każde konto AdWords jest poddawane regularnej ocenie w ramach programu Google Partners. Bardzo wysoka ocena naszej skuteczności oraz zdobyte specjalizacje potwierdzają nasze kompetencje w zakresie prowadzenia różnego typu kampanii. Mamy pewność, że nasze usługi są na najwyższym poziomie i przyczyniają się do rozwoju biznesów naszych klientów. Agencje AdWords mogą uzyskać certyfikaty od Google. Dzięki wysokim kwalifikacjom specjalistów nasza agencja uzyskała prestiżowy status Google Premier Partner, wyróżniający najlepsze firmy partnerskie Google.

Jakie działania podejmuje specjalista SEM?

W ramach naszej usługi prowadzenia kampanii przygotowujemy, konfigurujemy, oraz na bieżąco monitorujemy i optymalizujemy kampanie reklamowe Google Ads. Klient ma przypisanego indywidualnego opiekuna. Nasi specjaliści AdWords są w stanie od początku podpowiedzieć, jakiego typu kampanie najlepiej uruchomić, jak dobrać słowa kluczowe i ile zainwestować, aby reklama w AdWords przyniosła pożądane efekty. Następnie specjalista AdWords przygotowuje kampanię, zwracając uwagę na cele biznesowe klienta, a po jej uruchomieniu czuwa nad przebiegiem i na bieżąco wprowadza zmiany mające na celu wzrost efektywności reklamy. Wszystkie działania odbywają się w porozumieniu z klientem, a efekty kampanii są co miesiąc raportowane.

Cennik obsługi kampanii Google Ads / AdWords

W przypadku usługi prowadzenia kampanii AdWords całkowity koszt, który ponosi reklamodawca, składa się z budżetu przeznaczanego na kliknięcia oraz wynagrodzenia agencji. W Artefakt miesięczna opłata za prowadzenie standardowej kampanii linków sponsorowanych w wyszukiwarce wynosi 20% wydanego budżetu, jednak nie mniej niż 850 zł. W przypadku korzystania z kilku różnych typów kampanii opłata ta odpowiednio wzrasta. Więcej informacji o stawkach wynagrodzenia Artefakt znajdą Państwo w naszym cenniku.

Formaty reklamy

System Google Ads (AdWords) umożliwia promowanie strony internetowej za pomocą różnych formatów reklam, z których każdy ma swoje zalety i jest odpowiedni do promocji określonego typu ofert. Jednym z najpopularniejszych formatów są reklamy tekstowe (linki sponsorowane) wyświetlane w wyszukiwarce Google. Ich zaletą jest łatwość tworzenia oraz możliwość wykorzystania w wielu branżach. Dzięki rozszerzeniom reklamy te są uzupełniane o dodatkowe, przydatne użytkownikom informacje.
Reklamy produktowe również wyświetlają się w wynikach wyszukiwania Google, ale ten format przeznaczony jest wyłącznie do promocji sklepów internetowych. Reklamy mają formę boksów ze zdjęciem produktu oraz jego nazwą, ceną i marką sprzedawcy. Po kliknięciu użytkownik jest przekierowywany bezpośrednio na kartę produktu w sklepie internetowym, gdzie może dokonać zakupu. Jest to jedna z najskuteczniejszych form promocji zwiększających sprzedaż w e-sklepie.

Kolejnym popularnym formatem w AdWords są reklamy graficzne, czyli bannery. Ich zaletą jest możliwość wizualnej prezentacji oferty. Takie reklamy wyświetlane są w sieci reklamowej, która ma bardzo duży zasięg. Dzięki temu reklamodawca może zwiększyć świadomość swojej marki i zainteresować swoją ofertą szerokie grono odbiorców.

Reklamy elastyczne to reklamy w sieci reklamowej Google, które dostosowują się do dostępnego w danej chwili miejsca reklamowego. Mogą przybierać formę reklamy tekstowej lub graficznej oraz zmieniać swój wygląd i rozmiar. Reklamy elastyczne są łatwe do stworzenia i znacząco zwiększają zasięg kampanii.

Reklamy aplikacji przeznaczone są do promocji aplikacji mobilnych. Mogą być wyświetlane zarówno w wyszukiwarce, jak i w sieci reklamowej.

Reklamy typu „tylko połączenie” są podobne do reklam tekstowych. Wyróżnia je to, że wyświetlają się tylko na smartfonach, a po ich kliknięciu następuje połączenie telefoniczne z reklamodawcą.

Typy kampanii Google Ads (AdWords)

Kampanie reklamowe Google Ads (AdWords) można podzielić na kilka głównych typów w zależności od miejsca wyświetlania reklam i celów, które realizują.

Podstawowy podział reklam w Google to rozróżnienie kampanii prowadzonych w różnych sieciach reklamowych: sieci wyszukiwania, sieci reklamowej (GDN) oraz w sieci YouTube.

Bardziej szczegółowy podział wyróżnia 6 typów kampanii:

  • Tylko sieć wyszukiwania
  • Tylko sieć reklamowa
  • Sieć wyszukiwania z rozszerzeniem na sieć reklamową
  • Kampania produktowa
  • Wideo typu Instream
  • Uniwersalna kampania promująca aplikację

Sposób naliczania kosztów za reklamy


Reklamy Google Ads najczęściej rozliczne są w modelu CPC, czyli określonego kosztu za kliknięcie. To, jak wysoki będzie to koszt, zależy przede wszystkim od konkurencji, która dociera do tych samych użytkowników co reklamodawca, oraz od jakości samej reklamy.

Dla każdego miejsca reklamowego, czy jest to strona wyników wyszukiwania Google, czy boks w sieci reklamowej, przeprowadzana jest aukcja reklam konkurujących reklamodawców. To, czy dana reklama w Google AdWords wyświetli się i na jakiej pozycji się znajdzie, zależy głównie od stawki CPC, którą reklamodawca jest w stanie zapłacić za kliknięcie oraz od Wyniku Jakości reklamy. Maksymalna stawka CPC może być ustalana przez reklamodawcę samodzielnie lub przez system AdWords za pomocą jednej z dostępnych strategii automatycznego ustalania stawek.

Wybór i optymalizacja słów kluczowych do kampanii

Dobór odpowiednich słów kluczowych jest niezwykle istotny dla skuteczności kampanii. Aby wyświetlać reklamy Google Ads na hasła, które są wyszukiwane przez potencjalnych klientów, reklamodawca musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie potrzeby zaspokaja jego oferta i w jaki sposób jego potencjalni klienci mogą jej szukać. Jeśli słowa kluczowe będą zbyt ogólne i wieloznaczne, kampania Google AdWords będzie generowała ruch o małej wartości dla reklamodawcy. Natomiast słowa kluczowe zbyt specjalistyczne są używane przez niewielu użytkowników, a co za tym idzie kliknięć w reklamę może być zbyt mało, aby generować efekt np. w postaci odpowiedniej sprzedaży.

Co to jest planer słów kluczowych?

Planer słów kluczowych to narzędzie udostępniane przez Google, służące do wyszukiwania odpowiednich fraz do kampanii AdWords. Dzięki niemu można stworzyć listę haseł związanych z daną ofertą oraz uzyskać informacje o prognozowanych kosztach kliknięcia dla wybranych słów kluczowych. Narzędzie wyświetla również dane o miesięcznej liczbie wyszukiwań poszczególnych fraz, ale aby uzyskać dokładne informacje na ten temat należy mieć aktywną kampanię na swoim koncie Google. Planer jest wykorzystywany również przez specjalistów zajmujących się pozycjonowaniem serwisów internetowych.

Mierzenie efektów reklam w Google

System AdWords pozwala na dokładne określenie efektywności prowadzonych kampanii dzięki opcji mierzenia konwersji. Konwersja rozumiana jest tu jako pożądane przez reklamodawcę działanie użytkownika na stronie. Może to być zarówno zakup w sklepie internetowym jak i wysłanie formularza kontaktowego, pobranie cennika czy zapis na newsletter. Przy odpowiedniej konfiguracji konta Google Ads jesteśmy w stanie zliczać konwersje dla poszczególnych kampanii, grup reklam, słów kluczowych czy innych metod kierowania reklam. Dzięki temu możliwe jest wstrzymywanie nieefektywnych kampanii i relokowanie budżetu tam, gdzie będą generować więcej konwersji.
Jak znaleźć certyfikowanego Partnera Google?
Firma Google stworzyła program Google Partners, który wyróżnia agencje mające duże doświadczenie w prowadzeniu kampanii AdWords, a ich pracownicy zdali odpowiednie egzaminy z zakresu wiedzy o reklamach Google Ads. Artefakt uczestniczy od lat w tym programie i może obecnie pochwalić się statusem Google Premier Partner. Certyfikowanego Partnera Google można znaleźć w specjalnej wyszukiwarce. Po wybraniu preferowanych opcji i lokalizacji otrzymamy listę firm rekomendowanych przez Google, z którymi można się skontaktować.

Pozyskuj nowych klientów dzięki Google Ads!

Dzięki systemowi AdWords Twój biznes może szybko pozyskać nowych klientów z internetu. Wystarczy, że opowiesz nam o swoich celach, a my dobierzemy odpowiednie typy kampanii i będziemy je optymalizować tak, aby przynosiły jak najwyższy zwrot z inwestycji. Wykorzystamy sprawdzone techniki oraz przetestujemy nowości niedostępne jeszcze dla innych reklamodawców. Zdaj się na nasze doświadczenie – prowadziliśmy już setki skutecznych kampanii!

Sprawdź: https://www.artefakt.pl/kampanie-adwords

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Poradnik dla młodych dziennikarzy: Jak rozpocząć karierę w świecie dziennikarstwa?
  2. Jakie książki o historii Polski są najlepsze? Rekomendacje literatury
  3. Najcenniejszy towar, o którym mówi cały świat - Polska recenzja filmu
  4. Recenzja filmu Prime Time - Zmęczenie Materiału
  5. Jan Pawluśkiewicz: Twórczość Jana Kantego Pawluśkiewicza
Autor Bartosz Szymczak
Bartosz Szymczak

Jestem Bartosz, a dziennikarstwo to moja pasja i sposób na postrzeganie świata. Tutaj znajdziecie analizy, komentarze i relacje z wydarzeń zarówno lokalnych, jak i globalnych. Dzielę się swoją perspektywą na bieżące wydarzenia, starając się spojrzeć na nie z różnych stron. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Pozycjonowanie SEO stron internetowych
PozycjonowaniePozycjonowanie SEO stron internetowych

Pozycjonowanie stron internetowych to szereg działań marketingowych mających na celu uzyskanie możliwie najwyższej pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwarek internetowych (np. Google). Bardzo często pozycjonowanie nazywane jest również optymalizacją danej strony internetowej dla wyszukiwarek lub po prostu SEO.