Dom

Idealne figurki ozdobne do salonu - dekoracje i akcesoria nadające charakteru wnętrzu

Autor Bartosz Szymczak
Bartosz Szymczak24 października 20237 min
 Idealne figurki ozdobne do salonu - dekoracje i akcesoria nadające charakteru wnętrzu

Urządzając salon, warto zadbać o to, by wnętrze miało swój niepowtarzalny charakter. Świetnym sposobem na nadanie mu wyrazistego stylu są odpowiednio dobrane dekoracje. Wśród nich szczególną rolę odgrywają figurki i bibeloty, które doskonale sprawdzą się w roli ozdobnych akcentów. Jak je wybrać, by stworzyły spójną, gustowną całość?

Dekoracje do salonu - jakie wybrać, by wnętrze miało charakter?

Dobierając figurki i bibeloty do salonu, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Przede wszystkim konieczne jest określenie stylu, w jakim chcemy urządzić to pomieszczenie. Inne dekoracje będą pasowały do nowoczesnego, minimalistycznego wnętrza, a inne do salonu urządzonego w stylu vintage czy boho. Równie ważny jest rodzaj mebli i ich kolorystyka. Figurki i bibeloty powinny stanowić z nimi spójną całość pod względem stylu i kolorów.

Nie należy przesadzać z ilością dekoracji - lepiej postawić na mniej elementów, ale dobranych z wyczuciem i tworzących harmonijną kompozycję. Warto też pamiętać o praktycznej stronie - figurki czy bibeloty o ostrych krawędziach i kanciastych kształtach mogą być niebezpieczne w domu z małymi dziećmi.

Jak dobrać figurki i bibeloty salonowe, by tworzyły spójną całość?

Aby figurki i bibeloty dobrze komponowały się z całą aranżacją salonu, warto przemyśleć kilka kwestii. Przede wszystkim powinny one nawiązywać stylem do stylu wnętrza - nowoczesne w minimalistycznym, vintage lub boho w tych stylach. Dobrze, gdy nawiązują również kolorystycznie do kolorów ścian, mebli, dodatków.

Figurki z tego samego zestawu tematycznego (np. zwierzęta, motywy roślinne itp.) zapewnią spójność. Można też łączyć dekoracje w podobnej kolorystyce lub z tego samego materiału. Warto zachować umiar i nie przesadzać z ilością bibelotów. Liczy się przemyślany dobór kilku charakterystycznych akcentów.

Które zagadnienia warto przemyśleć przy doborze ozdób do salonu?

Aby salon zyskał wyrazisty charakter dzięki dekoracjom, kilka zagadnień warto przemyśleć. Po pierwsze - jaki ma być styl wnętrza? Nowoczesny, klasyczny, vintage czy boho? To podyktuje wybór odpowiednich figurek i bibelotów. Trzeba zwrócić uwagę na kolory mebli i ścian, by dopasować kolorystycznie ozdoby. Dobrze sprawdzają się zestawy figurek w jednej stylistyce lub kolorze.

Należy też przemyśleć rozmieszczenie dekoracji w salonie. Gdzie będą najlepiej prezentować się figurki, a gdzie lampki, zegary czy doniczki? W małym salonie trzeba uważać z ilością bibelotów. W dużym można pozwolić sobie na więcej ozdób, zachowując jednak umiar. Dekoracje powinny być dobierane ze smakiem i wyczuciem.

Jakie dekoracje do salonu sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach?

 Idealne figurki ozdobne do salonu - dekoracje i akcesoria nadające charakteru wnętrzu

W minimalistycznych wnętrzach najlepiej sprawdzą się stonowane kolorystycznie dekoracje, najczęściej w odcieniach bieli, szarości, beżu. Można postawić na pojedyncze, wyraziste akcenty w postaci figurki, wazonu czy lampki. Świetnie komponują się z prostą formą mebli figurki geometryczne, abstrakcyjne. Dobrze prezentują się też rośliny, zwłaszcza w minimalistycznych doniczkach.

Co można postawić na komodzie lub regale, by było ładnie?

Komoda lub regał w salonie to dobre miejsce na drobne dekoracje. Możemy ustawić na nich pojedyncze, niewielkie figurki, vazony z kwiatami (świeżymi lub sztucznymi), lampki, zegary ścienne czy stojące. Fajnie prezentują się tutaj książki - kolorowe w nowoczesnych wnętrzach lub zabytkowe tomy w stylu vintage. Do tego ramki ze zdjęciami, pamiątki z podróży, a nawet pięknie podane przyprawy w szklanych słoiczkach.

Jak rozmieścić figurki i inne bibeloty w salonie?

Rozmieszczając figurki i bibeloty w salonie, pamiętajmy, że mniej znaczy więcej. Kilka charakterystycznych akcentów w strategicznych punktach wnętrza w zupełności wystarczy. Figurki świetnie prezentują się na komodach, półkach, stolikach. Lampa czy zegar dobrze wyglądają powieszone na ścianie. Doniczki z roślinami możemy ustawić w rogach pomieszczenia lub przy meblach.

W małym salonie postawmy na 2-3 mocne, stylowe akcenty. W dużym możemy pozwolić sobie na nieco więcej bibelotów, np. kompozycje figurek na regale. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić z ilością i zachować umiar w doborze dekoracji.

Jakie dekoracje do salonu wybierać, jeśli lubimy vintage i boho?

Salon w stylu vintage lub boho zyska wyrazisty charakter dzięki odpowiednim ozdobom. Świetnie komponują się tu figurki z motywami roślinnymi, zwierzęcymi, postaciami w strojach z minionych epok. Do tego bibeloty z drewna, ceramiki, wikliny. Dobrze prezentują się tu też starodawne zegary, lampy, książki.

Wnętrza boho urozmaicą kolorowe poduchy, dywany i makatki w typowych dla tego stylu wzorach. Nie może też zabraknąć roślin doniczkowych. We wnętrzach vintage klimat podkreślą czarno-białe zdjęcia w starych ramkach.

Gdzie umieścić zegary ścienne i lampki w salonie, by wyglądało stylowo?

Zegary ścienne i lampki mogą stać się charakterystycznymi elementami wystroju salonu. Gdzie je powiesić, by wyglądało to stylowo? Zegary dobrze prezentują się na jednej ze ścian salonu - zarówno w minimalistycznym, jak i klasycznym czy vintage stylu. Jeśli mamy piękny zegar stojący, ustawmy go na komodzie lub stoliku.

Lampki świetnie wyglądają zawieszone po obu stronach kanapy. Możemy też powiesić je na ścianie przy fotelu lub łóżku. Pamiętajmy, że mniej znaczy więcej - 2-3 charakterystyczne lampki wystarczą, by nadać wnętrzu wyrazisty styl.

Jak urządzić salon mały i duży, by miał wyrazisty charakter?

Aranżując zarówno mały, jak i duży salon tak, by miał wyrazisty charakter, kluczowe są odpowiednio dobrane dekoracje. W małym salonie postawmy na kilka mocnych akcentów - np. większą figurkę, lampę, obraz. W dużym możemy pozwolić sobie na nieco więcej ozdób, np. kompozycje figurek na regale czy kilka lampek ściennych.

We wnętrzach minimalistycznych sprawdzą się pojedyncze, stonowane kolorystycznie akcenty. W stylu boho lub vintage możemy puścić wodze fantazji w doborze kolorowych, ciekawych figurek, lamp i innych bibelotów charakterystycznych dla tych stylów.

Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest umiejętne rozmieszczenie ozdób i zachowanie umiaru. Kilka przemyślanych akcentów wystarczy, by nadać wnętrzu wymarzony charakter.

Podsumowanie - jak dobrać figurki i bibeloty do salonu?

Dekoracje w postaci figurek i bibelotów odgrywają kluczową rolę w nadaniu salonowi wyrazistego charakteru. Należy je dobrać pod kątem stylu wnętrza, kolorystyki mebli i ścian oraz rozmieścić z umiarem. Kilka stylowych, dobranych z wyczuciem akcentów wystarczy, by urządzić salon z charakterem - zarówno mały, jak i duży.

Najczęstsze pytania

Do salonu boho świetnie pasują figurki z motywami roślinnymi, zwierzęcymi, postaciami w luźnych strojach. Stylistyka vintage, drewniane i ceramiczne materiały - to idealne dekoracje w tym stylu.

Figurki świetnie prezentują się na komodach, regałach, stolikach. Możemy też ustawić większe figurki bezpośrednio na podłodze przy ścianie. Pamiętajmy, by zachować umiar i nie przesadzić z ilością.

Figurki powinny kolorystycznie komponować się z całym wystrojem salonu. Najlepiej wybierać dekoracje w tonacji ścian, mebli i innych dodatków lub w kolorach do nich pasujących.

W małych pomieszczeniach lepiej unikać przesady. Wystarczy kilka, maksymalnie 3-4 figurki w odpowiednich punktach salonu jako charakterystyczne akcenty.

Z telewizora lepiej zrezygnować jako miejsca na figurki i inne bibeloty, ponieważ mogą przeszkadzać w odbiorze obrazu i korzystaniu z pilota. Lepiej wybrać na nie inną przestrzeń.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Poradnik dla młodych dziennikarzy: Jak rozpocząć karierę w świecie dziennikarstwa?
  2. Jakie książki o historii Polski są najlepsze? Rekomendacje literatury
  3. Najcenniejszy towar, o którym mówi cały świat - Polska recenzja filmu
  4. Recenzja filmu Prime Time - Zmęczenie Materiału
  5. Jan Pawluśkiewicz: Twórczość Jana Kantego Pawluśkiewicza
Autor Bartosz Szymczak
Bartosz Szymczak

Jestem Bartosz, a dziennikarstwo to moja pasja i sposób na postrzeganie świata. Tutaj znajdziecie analizy, komentarze i relacje z wydarzeń zarówno lokalnych, jak i globalnych. Dzielę się swoją perspektywą na bieżące wydarzenia, starając się spojrzeć na nie z różnych stron. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły