Migrant Literacy to projekt, który w partnerstwie z 8 innymi organizacjami z 8 europejskich krajów realizujemy od stycznia 2018 roku.
Głównym celem projektu jest rozwój innowacyjnych sposobów wykorzystania TIK w pracy z dorosłymi migrantami i migrantkami, zwłaszcza w trakcie zajęć językowych. Chcemy testować różne sposoby wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych, aby odnajdywać najlepsze sposoby rozwijania kompetencji językowych, ale też medialnych i cyfrowych.
W ramach projektu wzięliśmy udział w tygodniowym szkoleniu w Bolonii, w trakcie którego wymieniliśmy się praktykami w pracy z dorosłymi, rozwijaniu kompetencji medialnych i cyfrowych, nauce języka i planowaliśmy szkolenia dla edukatorów i edukatorek, którzy w krajach biorących udział w projekcie pracują z migrantami i migrantami. W listopadzie wybieramy się do Tillburga, aby planować projektowy kurs e-learningowy (mooc).
Głównym działaniem w projekcie będą warsztaty dla migrantów i migrantek, które będziemy realizować do końca tego roku szkolnego (2018/19). Planujemy je razem z edukatorkami i edukatorami, którzy wzięli udział w szkoleniu krajowym poświęconym wykorzystaniu TIK w pracy z dorosłymi. Warsztaty będą się koncentrowały na efektownym i kreatywnym wykorzystaniu TIK w trakcie nauki języka, rozwoju innowacyjnych metodologii pozwalających na włączenie edukacji medialnej i cyfrowej w pracę z dorosłymi migrantami.
Przygotujemy także przewodnik krajowy, który będzie odpowiadał na pytanie „jak to zrobić?” i pokazywał przykłady „co zrobić”, aby wspierać wiedzę i kompetencję edukatorów, lektorów, trenerów i nauczycieli pracujących z dorosłymi migrantami w Europie. A w języku angielskim dostępny będzie wspomniany wcześniej kurs e-learningowy: MOOC składający się z 10 modułów i trwający 4 miesiące, skierowany do osób odpowiadających za realizację projektów szkoleniowych dla edukatorów pracujących z dorosłymi migrantami w Europie.
Na zakończenie przeprowadzimy seminarium, na którym podzielimy się rezultatami naszego projektu.
Projekt „Migrant Literacies” jest finansowany ze środków Erasmus+.
Liderem projektu jest włoska organizacja Zaffiria.
Strona internetowa projektu: migrantliteracies.eu
Tekst odzwierciedla wyłącznie poglądy jego autorów i w żaden sposób nie może zostać uznany za wyraz poglądów Komisji Europejskiej